Historia Świetej Rity

Św Rita jest patronką trudnych okoliczności, przychodzi z pomocą do rzeczy, które sądząc po ludzku są niemożliwe. Urodzona w Pocena Rocca (Włochy). Jako jedyne i ukochane dziecko rodziców, wyróżniona została niezwykłą cnotą miłosierdzia. Bóg pokierował losami Rity, tak że jest ona wzorem dlawielu ludzi. Jest wzorem do naśladowania dla dziewczyn, bo jako dziecko uwielbiała praktykowanie umartwienia, odmawiała sobie wszystkiego, nawet jedzenia, aby być w stanie pomóc ubogim.

Chciała wstąpić do klasztoru. Jednakże, ulegając woli rodziców wyszła za mąż, by być wzorem i przykładem zamężnych kobiet i matek. Mąż Rity miał gwałtowny charakter i był postrachem okolicy. Rita i jej łagodność oraz dobroć zmieniły serce jej męża. Został on zamordowany w czasie, gdy już pogodził się z Bogiem.
Dwaj synowie chcieli pomścić śmierć ojca, ale z modlitwami pobożnej matki przebaczyli zabójcy i wkrótce obaj zginęli. Rita następnie postanowił wstąpić do zakonu. Dwukrotnie odmówiono jej przyjęcia.

Jedna noc to okazało się trzech świętych, co było osobliwe nabożeństwo: św Jana Chrzciciela, św Augusta, St Nicholas of Tolentino. Wprowadzili ją do klasztoru, ciężka żelazna brama otworzyła się i tym razem siostry augustanki zgodził się zabrać ją do swego zgromadzenia. Gdy była zakonnica, dał umartwienia i pokuty, zanurzony w medytacji Męki Chrystusa. Pewnego dnia, modliła się żarliwie do Pana Jezusa rozpoczęła ją do uczestnictwa w Jego męce.

Oddzielone od korony cierniowej, jeden skok i przyklejone do jej czoła. To zaczęło rany jątrzące. Dla większego upokorzenia, Bóg pozwolił śmierdziało ran. W ciągu najbliższych 15 lat, co Rita spędzonych w odosobnieniu z powodu nieprzyjemnego zapachu, rany uzdrowiony raz. Potem, kiedy zdecydowaliśmy się pojechać do Rzymu na uczestniczyć odpust jubileuszowy. Po powrocie do rany otworzyły się ponownie. Rita świętość Boga potwierdził dla życia i po śmierci. Kiedyś przyjaciel zapytał ją, czy mogłaby służyć jej coś. Rita powiedziała "idź do mego ogrodu w Rocca Pocena i nie rozpadają się na mnie wzrosła." To było w styczniu, a zima była wyjątkowo ostra.

Na zamarzniętym krzaku faktycznie rosła pięknie rozkwitnięta róża. Rita chętnie podejmują ten kwiat, jako symbol miłości swego Niebieskiego Oblubieńca. Zmarła święta 22 maja 1447 roku. Liczne cuda działy się po jej śmierci. Ciało pozostaje elastyczny. Kiedy sprawa jest dla niej, aby stać nowy cud - to ciało jej wydaje miłą woń. Papież Urban VIII ogłosił ją błogosławioną w 1627 roku. Wtedy Rita otworzyła oczy, które zostały zamknięte i te pozostały. To kanonizował papież Leon XIII 24 maja 1900 roku. Jej święto obchodzone jest 22 maja.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Piękna historia tej świętej. Pozdrawiam serdecznie :)

Anonimowy pisze...

Kochana św. Rito dziękuję;)

Prześlij komentarz